Sztuka współczesna

Muzyka trance - gatunek dla fanów elektroniki

Muzyka elektroniczna wbrew pozorom jest bardzo rozbudowanym gatunkiem, który skupia sporą rzeszę fanów. Do jednego z najbardziej znanych i rozpowszechnionych gatunków zaliczyć można muzykę trance’ ową. Trance określić można jako uniesienie, letarg i ekstazę. Gatunek ten wykreował się w latach 90-tych. Cechą charakterystyczną jest szybkie tempo 130 a 160 BPM (szybsze niż ma to miejsce w przypadku muzyki house i techno).

Utwory powstałe w gatunku trance’ owym bazują na rozwiniętej melodii i rytmicznej linii basowej, która najczęściej wspierana jest wyższą, rozwiniętą i dynamiczną linią pomocniczą. Narastające dźwięki w punkcie kulminacyjnym się załamują - wówczas dochodzi do tzw. “breakdown’ u” - ten fragment w środku utworu pozbawiony jest beatów. Ze względu na złożoną konstrukcję oraz dużą ilość pojedynczych sampli, czyli odgrywanych w jednym czasie dźwięków, muzyka trance’ owa nie jest łatwa w odbiorze. Styl ten powstał na skutek połączenia muzyki charakterystycznej dla gatunku techno i house.
Ze względu na swoją złożoność, można wyróżnić kilka podgatunków muzyki trance:
Uplifting trance, Vocal trance, Tech trance, Hard trance, Progressive, Psychedelic, Acid i Goa Trance, z czego najbardziej znanym podgatunkiem jest progressive trance, łączący wiele stylów późnych lat 90-tych. Cechą charakterystyczną tego rodzaju muzyki jest długa, trudna w odbiorze melodia i syntezatorowe dźwięki. Jeśli w muzyce szukasz odskoczni od codzienności i formy wejścia do głębi własnego ja, a nawet wejścia w pewnego rodzaju trans, ten gatunek muzyki przypadnie Ci do gustu, pomagając oderwać się od rzeczywistości.
Napisane przez: