Turystyka w Malborku?

Tutaj nie można się sprzeczać – Malbork jest jednym z bardziej popularnych polskich miast. Jednak nie jest to miejsce turystyczne, przynajmniej ze względów rozrywkowych. Jest to prawie czterdziestotysięczne miasto, które swoją popularność osiągnęło głównie dzięki historii. Można to rzecz jasna podpiąć pod turystykę. Większa liczba ludności i turystów zmusiła miasto do stworzenia podstawowej infrastruktury typowo turystycznej. Tak więc mamy nieco poszerzoną bazę noclegową Malborka [] oraz kilka ciekawych (poza zabytkami) atrakcji, z których warto skorzystać.

Warto podkreślić, że miasto jest w Stowarzyszeniu Polskich Zamków Gotyckich. Dzięki temu dynamicznie promuje się tu „turystyka”. Zabytki są najbardziej nośną atrakcją Malborka, jednak miejsce to nie jest ograniczone tą dziedziną. Jest tu coś dla miłośników rejsów, można przepłynąć się statkiem spacerowym lub wodnym tramwajem po pobliskiej rzece. Kiedy jest pełnia letniego sezonu, można zażyć kąpieli w Nogacie. Można też popływać na kajakach, a nawet gondolach. Niewątpliwym atutem jest fakt, że są tu bardzo czyste wody, dlatego też nie ma obaw jeżeli chodzi o kąpiele.

W Malborku znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym można korzystać z campingu, stadionów i boisk. Są tu również korty tenisowe, kąpielisko i ściany do wspinaczki. Więc to już przekreśla stereotypowe myślenie, że to miasto to tylko zabytki i historia. Jest to również świetne miejsca dla ludzi aktywnych fizycznie. Zimą również można poszaleć na lodowisku. Jeżeli chodzi o sam sport to działają tu dwa piłkarskie kluby oraz klub piłki ręcznej. Jest również klubów i związków sportowych. Niektóre kluby piłki ręcznej grają w I lidzie.

Oczywiście jednak najbardziej popularnymi atrakcjami miasta są liczne zabytki. Jednym z czołowych jest zamek wielkich mistrzów krzyżackich, który powstał w XIV wieku. Jest to kompleks trzech zamków, który kiedyś otoczony był murami obronnymi. Innym ciekawym obiektem architektury jest ratusz, który podobnie jak zamki powstał w XIV wieku. Jednak wcześniej też znajdował się tu ratusz, wybudowano nowy na jego fundamentach. Jest to prosta konstrukcja, która powstała na planie prostokąta. Ma dach o układzie dwuspadowym i wieżyczki ozdobne. W jednej z wież umieszczony był dzwon, który powstał na początku XV wieku. Przed wojną w piwnicach ratusza znajdowała się słynna restauracja Ratskeller. Dziś ratusz pełni funkcję domu i ośrodka kultury.

Jedna myśl nt. „Turystyka w Malborku?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>