Podróż szlakami Roztocza

Roztocze, jak jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w naszym kraju, przedkłada przed wczasowiczami i turystami prawdziwy wachlarz pomysłów na spędzanie czasu. Każdy kto odwiedzi to miejsce ma zapewnioną dobrą zabawę, pyszne jedzenie, świeże powietrze, noclegi o wysokim standardzie, możliwość skorzystania zarówno z pieszych, jak i rowerowych czy kajakowych wycieczek przepięknymi szlakami udostępnionymi dla turystów. Długość takiej trasy i stopień trudności można z łatwością dostosować do sowich potrzeb.

Jednym ze szlaków rowerowych jest szlak oznaczony kolorem żółtym, wiodący od Krasnobrodu przez piękny las przy wsi Hutki, następnie dobrze utwardzoną drogę, aż o Zwierzyńca. Po drodze miniemy staw, który w sezonie letnim bardzo często jest użytkowany jako kąpielisko czy też miejsce do wędkowania. Nie ma tam typowej plaży, a raczej magicznie porośnięte drzewami zbocze, z którego bujnie wystają ciekawe korzenie sosen i świerków. Kawałeczek dalej znajduje się stacja przystankowa Parku Krajobrazowego, miejsce na odpoczynek, rozpalenie ogniska. Widnieje tam informacja o rodzajach drzew i roślin, które tam rosną, jak również o zwierzętach zamieszkujących pobliskie lasy. Kilkanaście kilometrów dalej, w stronę Zwierzyńca znajdziemy się w Guciowie i charakterystycznym dla tego miejsca skansenie czy pozostałości po osadzie, która tam niegdyś się znajdowała.

Podążając dalej, można podziwiać urocze zakątki – cichutko płynące strumyki, wąskie i pokrętne rzeczki, rozległe polany, na których można spotkać rzadko występującego czarnego bociana, ale również całe rodziny zwykłych bocianów, które wybrały się na obiadowy połów. Są one otoczone szczególną opieką i obserwacją. Co roku bowiem, uczniowie z miejscowych szkół pod nadzorem nauczycieli, prowadzą skrupulatne notatki dotyczące tych ptaków, miejsca ich żerowania, spania, odpoczynku, wielkości rodziny. Następnie mijając torowiska pociągów i przepiękny bór bukowo- jodłowy, dojedziemy do Zwierzyńca. Jest to miejscowość wspaniale przystosowana dla turystów, zawierająca największą liczbę propozycji noclegowych na Roztoczu. Znajdziemy tutaj schroniska, pensjonaty, domki letniskowe, pola namiotowe, a także udostępnione kwatery w domach prywatnych. W okresie Letniej Akademii Filmowej, czyli w czasie największej kumulacji letników w tym mieście, miejscowa szkoła także udostępnia swoją powierzchnią jako tanią bazę noclegową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>