Niechorze – urokliwe miejsce nad Bałtykiem

Niechorze to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych nad polskim morzem, słynna przede wszystkim ze znajdującej się tutaj latarni. Zobaczyć tu można również wiele innych ciekawych obiektów, a niewątpliwym walorem jest kilka strzeżonych w sezonie plaż, z których rozciągają się piękne widoki. Niechorze łączy w sobie zalety niewielkiej, cichej miejscowości, z dala od zgiełku i kolorowych straganów, z dobrym sezonowym zaopatrzeniem sklepów, gastronomią oraz miejscami dla wczasowiczów. Baza noclegowa obejmuje pensjonaty, wille, pokoje gościnne, kempingi i pola namiotowe oraz ośrodki wczasowe (meteor-turystyka.pl – noclegi Niechorze). Zarówno szukającym wypoczynku w spokoju, rodzinom z dziećmi czy wielbicielom przyrody, miejscowość zapewni atrakcyjne noclegi.

Niechorze jest położone w pobliżu takich miejscowości jak Rewal i Trzęsacz, do których dojechać można kolejką wąskotorową. W samym Niechorzu plażom uroku dodaje widoczna z daleka latarnia oraz przystań kutrów rybackich. O tym, jak ważnym ośrodkiem była ta wieś, jeżeli chodzi o korzystanie z morskich zasobów, świadczy obecne Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Zostało ono urządzone w pięknej willi z lat 30-tych XX wieku. Można tu zobaczyć, jak wyglądało życie i praca rybaków na przestrzeni lat, jakimi sprzętami się dawniej posługiwali, obejrzeć elementy wyposażenia statków i łodzi czy nawet same kutry. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe, przedstawiające ciekawe zjawiska przyrodnicze i kulturowe oraz prace współczesnych artystów.

Na terenie Niechorza, od strony jeziora Liwia Łuża, zobaczyć można również dawne zabudowania – w tym zagrody i bogate, zdobione kamieniczki z przełomu XVIII i XIX wieku. Słynna latarnia morska jest jednym z największych i najpiękniejszych tego rodzaju zabytków w Polsce. Wokół ponad 140-letniej latarni zachowały się liczne zabudowania gospodarcze, w tym dom latarnika. Z jej tarasu widokowego zobaczyć można zarówno otwarte morze, jak i panoramę okolicznych miejscowości. Latarnia ma 45 metrów wysokości i widać ją z odległości 20 mil morskich, czyli ok. 36 km. Warto zajrzeć też do sąsiadującego z nią skansenu rybackiego oraz Parku Miniatur Latarni Morskich, w którym można zobaczyć i porównać wszystkie takie obiekty naszego wybrzeża Bałtyku, jak też poznać ich historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>