Miasto na styku kultur, czyli Przemyśl

Położony u podnóża Karpat Przemyśl łączy w sobie ślady złożonej historii, jaka kształtowała południowo-wschodnią Polskę. Stykały się tutaj wpływy państwa Piastów, za czasów których powstał w tym miejscu pierwszych gród, zaboru austro-węgierskiego oraz polskiego Lwowa i Kresów Wschodnich. Do dzisiaj Przemyśl jest stolicą metropolii dwóch wyznań: rzymskokatolickiego oraz bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolickiego). Jak w wielu polskich miastach, w przedwojennej historii obecna była mniejszość żydowska – pierwsze ślady jej osadnictwa, najstarsze udokumentowane w Polsce, pochodzą z XI wieku. Ta mieszanka religii i wpływów różnych państw oraz nacji widoczna jest w bogatej architekturze miasta.

Wśród licznych kościołów dominuje rzymskokatolicka Archikatedra Przemyska. Wybudowana w stylu gotyckim w XVI wieku przeszła wiele zniszczeń i renowacji, jednak zabytkowe zdobione ołtarze i ambona zachowały się dobrze do dzisiaj. Warte uwagi są również kościoły przyklasztorne – św. Teresy (oo. karmelitów), św. Marii Magdaleny (oo. franciszkanów) czy św. Józefa (salezjanie). O obecności innych wyznań świadczy Sobór św. Jana Chrzciciela, cerkwie bizantyjsko-ukraińskie: Matki Bożej Bolesnej oraz Wniebowstąpienia Pańskiego, prawosławne: Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Synagoga Zasańska oraz Nowa Synagoga. Nowa Synagoga od lat 60. XX wieku jest siedzibą miejskiej biblioteki.

Wiele historycznych obiektów sakralnych Przemyśla nie zachowało się do dziś. Ślady różnych grup zamieszkujących ten region i mających swój udział w jego rozwoju spotkamy także w starej zabudowie kamienic. Wielokulturowe wpływy widać również w przemyskiej kuchni, w której wśród tradycyjnych dań dominują potrawy charakterystyczne dla Kresów. Jednakże znajdziemy tutaj i staropolskie specjały i lokale z kuchnią włoską czy azjatycką.

Zarówno Stare Miasto, jak i okoliczne miejscowości oferują różnorodną ofertę gastronomiczną oraz noclegi [tutaj więcej szczegółów: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,przemysl,0.html]. Przemyśl proponuje zarówno luksusowe hotele, jak i zajazdy, pokoje gościnne oraz pensjonaty i apartamenty do wynajęcia na czas wakacji. Miasto to warto odwiedzić również, kiedy wybieramy się w dalszą podróż, a przejeżdżamy przez te rejony. Wjeżdżając od strony Krakowa, ujrzymy malowniczą panoramę starówki. Warto zrobić sobie tutaj przystanek po drodze, chociaż aby zobaczyć wszystkie atrakcje Przemyśla, potrzeba kilku dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>