Królewska przeszłość Ojcowa

Ojców to niewielka wieś, licząca zaledwie około 200 mieszkańców, znajdująca się w województwie małopolskim. To tereny najmniejszego w kraju Ojcowskiego Parku Narodowego, który zachwyca pięknym krajobrazem i swoją historią. Baza noclegowa [szczegóły: Ojców noclegi] w przyjemny sposób wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu turystów, tworząc ofertę domków letniskowych i ośrodków wczasowych za niewygórowaną cenę. Pobyt w tym miejscu dostarcza wyjątkowych emocji i możliwość obcowania z naturą. Ojców to propozycja dla ceniących kameralną atmosferę wśród zabytków.

Historia tego miejsca sięga roku 1370. Wówczas Kazimierz Wielki [szczegóły: Kazimierz Wielki] wzniósł na tych terenach Zamek, na cześć swojego ojca. Od niego zaczęła się rozbudowa osady. Mieszkańcy żyli zgodnie z naturą, czerpiąc z niej bogactwa, wystarczające do przetrwania. Odkrycie uzdrowiskowego charakteru osady popchnęło jej rozwój w tym kierunku, a od XIX wieku był to znany kurort wypoczynkowy. Do dziś cieszy się uznaniem wśród miłośników podróży. Mogą oni oddać się zwiedzaniu, a jest na co popatrzeć. Głównym punktem takich wypraw jest oczywiście Zamek. Choć dziś pozostała tu zaledwie brama i podstawy murów obronnych oraz wieża warowna, to najpiękniejszy zakątek w całej okolicy.

Nie brakuje też okazji, by zobaczyć ciekawe miejsca w całym parku. Możemy natknąć się w nim na jaskinie, które niegdyś służyły jako schronienie Władysława Łokietka przed wojskami czeskimi. To w nich skrył się po ucieczce z Krakowa. Dodatkowo mamy tu okazję zobaczyć Kaplicę na Wodzie, czyli drewnianą konstrukcję, w otoczeniu skalnej ściany, na betonowych dźwigarach, która zbudowana została w roku 1901. Nie zapominajmy także o źródełku miłości, które położonej jest bezpośrednio za bramą krakowską. Rozrywka w Ojcowie opiera się na naturalnych uwarunkowaniach, a więc obok wspinaczki i wędrówek po szlakach mamy okazję wybrać się na spływ kajakowy. To doskonała szansa na zapoznanie się z tutejszą fauną i florą, która już od lat jest pod ochroną. Nie bez powodu, gdyż to największe schronienie kolonii nietoperzy w Polsce południowej.

Ojców to malownicza kraina, w której możemy zaznać spokoju i relaksu. Nie zabraknie nam okazji do korzystania z atrakcji i wspaniałego spędzenia czasu z rodziną. To urokliwy zakątek kraju, który warto odwiedzić podczas niebanalnych podróży wakacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>