Jezioro Czorsztyńskie – warto zobaczyć!

Na turystów przyjeżdżających na wakacje do Czorsztyna czeka spora atrakcja. W tej ciekawej okolicy można nie tylko wędrować po górach, czy zwiedzać średniowieczne zamki, ale także wypocząć nad zbiornikiem wodnym, powstałym na skutek przegrodzenia Dunajca zaporą. Wokół jeziora coraz intensywniej rozwija się baza noclegowa, a na gości czeka cała infrastruktura rozrywkowa i usługowa. Podczas pobytu w Pieninach warto poświęcić chociaż dzień na wypoczynek nad wodą oraz zwiedzenie tamy niedzickiej. Do wybudowania tej zapory przymierzano się już od początków XX wieku, ale konstrukcja zaczęła się dopiero w latach 70 i trwała ponad 20 lat.

Powstała konstrukcja imienia Gabriela Narutowicza, która ciągnie się na przestrzeni 400 metrów, a jej wysokość dochodzi do 50 metrów. Na jej szczycie znajduje się malunek 3D, który realistycznie naśladuje wodę przelewającą się przez szczyt muru. Przy tamie postawiono także elektrownię wodną. Stworzony w ten sposób akwen podnosi walory turystyczne okolicy, a także stanowi element strategii przeciwpowodziowej na Dunajcu.

Okolice jeziora Czorsztyńskiego są tak atrakcyjne, że wczasowicze chętnie tu rezerwują noclegi (online – noclegi – rezerwacje z Meteorem). Czorsztyn i Nidzica to dwie znane miejscowości na brzegach zalewu. Obie słyną z ruin starych zamków, przyciągających wielu zwiedzających, a w sezonie kursują pomiędzy nimi statki widokowe. Z pewnością warto zahaczyć o Zalew Czorsztyński (online – jezioro – wikipedia) podczas urlopu w Pieninach.

Nad jeziorem znajduje się kilka plaż, ale jedyne kąpielisko strzeżone utworzono przy zamku niedzickim. Plażowicze mogą tu wynająć domek, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, pograć w siatkówkę plażową na piaszczystym boisku, a nawet popływać. Nieopodal leży pole biwakowe, parking i toalety, oraz miejsca wyznaczone na ogniska i grille. Wokół plaży nie brak także różnorodnych obiektów gastronomicznych, takich jak smażalnie ryb i lodziarnie. W zbiorniku żyją ryby, więc również i wędkarze spędzą tu chętnie czas. Pomiędzy zamkiem czorsztyńskim i niedzickim kursują stateczki widokowe, które pozwalają dotrzeć na plażę Zamajerz, oraz przyjrzeć się malowniczej okolicy podczas rejsu krajoznawczego. Jezioro otaczają lasy i skałki, nieraz wyglądające, jakby wynurzały się wprost z toni. Zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że wędrowcy wyruszający na pienińskie szlaki chętnie po drodze zahaczają o urokliwy zalew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>