Długa ulica i Dwór Artusa w Gdańsku

Ilość zabytków jest w tym mieście niezliczona. Jednak można było się tego spodziewać skoro historia Gdańska ma już tysiąc lat, a samo miasto liczy pół miliona mieszkańców. Co więc ciekawego zobaczymy? Nie ma najmniejszych szans, aby zobaczyć wszystkie ciekawe zabytki nawet, jeżeli zwiedzalibyśmy to miasto codziennie przez tydzień. Mieszkańcy są bardzo przywiązani i świadomi swojej historii, dlatego też wiele dawnych kamienic i ciekawych architektonicznie budynków zostało zaadaptowanych na gdańską bazę noclegową ().

Jednym z najważniejszych obiektów w mieście jest ulica Długa i Targ, które razem tworzą najpiękniejszą w mieście drogę – Trakt Królewski. W  XVI i XVII wieku to nadmorskie miasto stanowiło ważne centrum handlowe i gospodarcze naszego kraju. To właśnie na ulicy Długiej znajdują się najpiękniejsze budynki, które obecnie pełnią role jedynych w swoim rodzaju noclegów, kawiarni i restauracji. Niezwykłe wrażenie robi fakt, że kiedyś mieszkali i żyli tu najbogatsi magnaci oraz władze miasta i patrycjat. Kilka wieków później my, w tych samych miejscach śpimy, jemy czy delektujemy się kawą i nieświadomie obcujemy z historią. Mamy tutaj zachowane w doskonałym stanie i odrestaurowane obiekty pochodzące nawet ze średniowiecza, jednak zdecydowana większość budynków to renesans i XIX wiek.

Gdańsk zawsze był indywidualny i sam tworzył swój styl architektoniczny. Urzekającą atrakcją miasta są tak zwane domy gdańskie z typowym dla miasta stylem – nieduże fasady oraz przepych w zdobieniu. Na niektórych domach znajdują się również rzeźby bóstw greckich. Innym bardzo ważnym obiektem jest Dwór Artusa. Przez bardzo długi czas był to jeden z najokazalszych obiektów w tej części Europy. To tutaj spotykali się najbogatsi mieszkańcy i przyjezdni handlarze z całej Europy. To tu odbywało się życie towarzyskie, spotkania kulturalne oraz miejsce spotkań i dyskusji władz. Niestety świetność budynku przerwał pożar, który wybuchł w XV wieku. Dopiero pod koniec lat 70-tych XV wieku udało się budynek odbudować, jednak nie miał już on takiego kształtu jak przed pożarem. Obecnie główną salę upiększają obrazy z wizerunkami królów Polski. Są tutaj również wspaniałe dzieła malarzy z całej Europy. Przepiękna i bogata stylistyka sprawia, że turyści spacerują po jej wnętrzach nawet kilka godzin. Gdańsk był zawsze otwarty na nowe prądy i naukę, dlatego w czasach dominacji kościoła, umieszczał on na ścianach swoich budynków wizerunki innych bogów lub elementy hołdu dla nauki i astronomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>