Atrakcje Żywca – browar, pałacyk i zamek

W malowniczych Beskidach mieści się kilka wspaniałych miast, które co roku przyciągają turystów. Zapewne najbardziej znane z nich to Żywiec, kojarzony głównie z funkcjonującym tam browarem. Znajduje się tam sporo ciekawych, starych budowli zachęcających do ich zwiedzenia. Na miejscu funkcjonuje niezła baza noclegowa (otwórz: meteor-turystyka.pl), z której można urządzać sobie wypady zarówno do miasteczka, jak i na okoliczne szlaki górskie.

W tej osadzie, leżącej na pograniczu Beskidu Małego i Żywieckiego, można bardzo przyjemnie spędzić wolny czas. W okolicy piwo warzono już w średniowieczu, niemniej jednak browar jako przedsiębiorstwo powstał dopiero w połowie XIX wieku pod patronatem Habsburgów. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał właścicieli, którzy dbali o jego regularną modernizację. Obecnie w najstarszej części kompleksu znajduje się muzeum, w którym goście mogą zapoznać się z techniką piwowarską, obejrzeć i dotknąć urządzenia browarnicze, poznać historię zarówno samego browaru, jak i jego okolic. To bardzo ciekawa ekspozycja, która oprócz informacji stara się przekazać charakterystyczną atmosferę miejsca. W samym centrum Żywca można zobaczyć wspaniały, renesansowy zamek, pochodzący z XV wieku i kilkakrotnie przebudowywany. Początkowo był to budynek mieszkalny, który potem przekształcono na warowną fortecę, a następnie na luksusowy pałacyk. Odnowiony zabytek udostępniono turystom, którzy mogą pospacerować po krużgankach, przysiąść w nastrojowej kafejce oraz zwiedzić tutejsze muzeum, które prezentuje między innymi przedmioty wydobyte podczas poszukiwań archeologicznych,a także zestaw średniowiecznych narzędzi tortur. Zamek otacza malowniczy park, w którym również znajduje się szereg atrakcji. Nieopodal zamku znajduje się jednopiętrowy klasycystyczny pałacyk z XVIII wieku, który wybudowali tu Habsburgowie. Do zwiedzania udostępnia się w nim zaledwie kilka pomieszczeń, gdyż jeszcze niedawno zamieszkiwała go właścicielka. Szereg koncertów odbywa się w tutejszej Sali Lustrzanej.

W tym pięknym i malowniczym mieście beskidzkim wielu turystów bukuje sobie letnie noclegi. Żywiec (więcej: wikipedia) znany jest przede wszystkim ze znakomitego browaru, ale warto tu także zajrzeć do leżącego w centrum miasteczka atrakcyjnego parku, w którym oczom gości ukazuje się zarówno zamek, jak i pałacyk. Z pewnością warto obejrzeć te perełki architektury klasycystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>